SSS

Fatura işlemi nasıl gerçekleşiyor ?
 

Faturalar elektronik ortamda düzenleneceği için satın almayı gerçekleştiren kişi veya kurumun belirttiği e-mail adresine gönderilecektir. Hediye kutularımız ile birlikte fatura gönderilmeyecektir. Dolayısıyla kutuyu alan kişi fatura detayını görmeyecektir.
 

Siparişlerim vardığında ben veya yolladığım kişi orada değilse, adreste kimse bulunamazsa ne olur?
 

Eğer teslimatı alacak kişiye ulaşılamazsa, ertesi gün bir kere daha aynı adrese getirilir. İkinci ziyarette de adreste kimse bulunamaması halinde bir not bırakılarak hediye kutularınız nakliye firmasının size en yakın şubesine gönderilecektir.
 

Hediye kutularınız 3 iş günü bu şubede saklandıktan sonra En Güzel Kutu adresine geri gönderilmektedir. Geri gönderilen hediye kutularınızı hafta içi 09:00-18:00 saatleri arasında 0850 475 25 26 telefon numarasından bize ulaşarak tekrar alabilirsiniz.
 

Aynı Gün Kurye ile oluşturulan siparişler, alıcı ürünü kabul etmez/yerinde yok ise, adresimize geri gönderilmektedir. Kurye dönüş iadesi ek ücrete tâbidir.


Ücretli Teslimatlar da alıcı adreste bulunamazsa ek ücret talep edilir mi?
 

Ücretli kurye ve gün içi teslimat ile yapılan alışverişlerde, alıcı adreste bulunamadığı taktirde geri dönüş kurye bedeli tarafımıza aittir. Aynı gün yönlendirilen adrese ikinci kez uğrama talep edildiğinde ise kurye bedeli göndericiye aittir. Ertesi gün teslimat istendiği takdirde Aras Kargo ile ücretsiz teslimat sağlanır.
 

İade ve değişim talebinde ne yapmalıyım?
 

İade ya da değişim istediğiniz kutuyu tarafımıza gönderici ödemeli olarak göndermeniz gerekmektedir. Kutunuz bize ulaştığında tüm incelemeler yapıldıktan sonra ücret iadeniz 3 iş günü içinde tarafınıza yansımaktadır.
 

Siparişimi teslim aldıktan sonra eksik, hatalı veya yanlış ürün olduğunu fark edersem ne yapmalıyım?
 

Teslim esnasında fark edilmeyerek teslim alınan eksik, hasarlı veya ayıplı ürünlerin değişimi için hafta içi 09:00-18:00 saatleri arasında 0850 475 25 26 numaralı telefondan ulaşabileceğinizi Müşteri Hizmetleri bölümümüz, ürünün hasar veya ayıbını gösteren fotoğraf göndermenizi talep edecektir. Yapılan inceleme sonucunda tüketici kaynaklı bir hata olmadığının tespiti durumunda, stoklarımızda mevcut ise ürünlerin birebir değişimi yapılacaktır. Firma adına kesilen faturalarda ise, satın alan firmanın iade faturası ile değişim veya iade işlemi yapılabilir.
 

Kutularda resimlerde gördüğümüzden farklı ürün çıkar mı?
 

Hayır çıkmaz, ürün içeriklerinde de belirttiğimiz gibi bazı ürünlerde stok durumuna göre renk veya desen değişikliği olabilir.